Search

ارتودنسی دندان تهران (بهترین کلینیک ارتودنسی دندان)

ارتودنسی دندان یکی از شناخته شده ترین خدمات دندانپزشکی است که بالا و پایین بودن دندان ها، فاصله بیش از دندان ها، تراکم زیاد و نحوه قرار گیری آنها را اصلاح می کند. ارتودنسی دندان تهران با استفاده از وسایلی همچون براکت و بریس، به اصطلاح دندان را سیم کشی کرده و با ایجاد فشار بر آنها، دندان های نامرتب را درمان می کند. درمان ارتودنسی دندان در بلند مدت باعث یکنواخت شدن سطوح دندان ها و اصلاح فک و دهان شده و علاوه بر بهبود سلامت دهان، باعث زیبایی به خصوص در هنگام لبخند زدن می شود.

چه زمانی به ارتودنسی در تهران نیاز است؟

این سوال که چه زمانی برای ارتودنسی در تهران باید مراجعه کرد و این درمان برای چه کسانی منساب است، یکی از سوالات رایج است. در پاسخ باید گفت بهترین راه تشخیص اینکه آیا شما به ارتودنسی دندان احتیاج دارید یا نه، مراجعه به پزشک مختصص و انجام معاینه است. اما چند مورد کلی نیز وجود دارد که در صورت وجود آنها، احتمال زیاد به ارتودنسی نیاز دارید:

·        کراس بایت (Crossbite)

این مورد هنگامی اتفاق می افتد که با بستن دهان، دندان های بالایی داخل دندان های پایینی قرار گرفته و باعث ساییدگی، دندان قروچه و رشد غیرطبیعی آنها می شود.

·        اروبایت (Over bite)

اوربایت زمانی است که با بست دهان، دندان های بالایی روی دندان های پایینی قرار می گیرد. به عبارتی دیگر فک بالایی جلوتر از فک پایینی است.

·        آندربایت (Under bite)

این مورد برعکس اوربایت است. یعنی هنگامی که با بست دهان، دندان های فک پایینی روی دندان های فک بالایی قرار می گیرد و به این معناست که فک پایینی جلوتر از فک بالایی است.

·        اپن بایت (Open bite)

این مورد یکی از جدی ترین مشکلات است و حتما به ارتودنسی نیاز دارد. اپن بایت به معنای فاصله بین دندان های بالا و پایین در هنگام بستن دهان است. یعنی زمانی که دندان هایتان را روی هم فشار می دهید، از هم باز می شوند.

·        تراکم زیاد و شلوغی دندان ها

تراکم زیاد و شلوغی دندان زمانی است که فک و دهان جای کافی برای همه دندان ها نداشته باشد یا دندان اضافی وجود داشته باشد. در این صورت دندان های بسیار بهم فشرده شده و به دلیل اینکه نمی توان آنها را به راحتی تمیز کرد، باعث پوسیدگی دندان می شود.

·        فاصله بین دندان ها

این مورد نیز یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به ارتودنسی دندان تهران است. یعنی زمانی که بین دندان ها فاصله بیش از وجود دارد و به مرور زمان باعث التهاب لثه و پوسیدگی دندان می شود. فاصله بین دو دندان جلویی بیشتر شایع است. هرچند ممکن است بین دندان های دیگر نیز فاصله وجود داشته باشد.

·        دندان های کج و نامرتب

دندان های کج و نامرتب نیز یکی دیگر از مواردی است که به درمان ارتودنسی دندان نیاز دارد. در این مورد، دندان ها هم تراز نیستند و در یک راستا قرار ندارند. همچنین برخی دندان ها با زاویه بیش از حد نسبت به دیگر دندان ها رشد کرده اند و ظاهری ناخوشایند دارند.

·        نامرتبی دندان ها

در بسیاری از موارد، حتی اگر دندان ها کج نباشند، ممکن است به صورت مرتب روی هم قرار نگیرند و به اصطلاح چفت نشوند. در نتیجه به ارتودنسی دندان تهران نیاز دارید.

همه این موارد به راحتی قابل مشاهده هستند و شما با دیدن تنها یکی از این موارد در دهان و دندان خود، باید به دندانپزشک ارتودنسی تهران مراجعه کنید. هرچند تشخیص نهایی و اینکه چگونه درمان شوید را باید متخصص ارتودنسی در تهران به شما بگوید.

مناسب ترین نوع ارتودنسی تهران

بعد از اینکه متوجه مشکلات دهان و دندان خود و لزوم مراجعه به دکتر ارتودنسی در تهران شدید، احتمالا از خودتان بپرسید که کدام نوع ارتودنسی بهتر است. در نتیجه بد نیست درباره انواع ارتودنسی دندان تهران اطلاعات داشته باشید. هرچند در این مورد هم تصمیم گیری نهایی برعهده متخصص است و اوست که باید با توجه به شرایط شما، یکی از انواع ارتودنسی دندان تهران را انتخاب کند. این شرایط و عوامل از جمله سن، زمان مراجعه، مشخصات فک و دهان، شدت بیماری یا مشکل و مشخصات فیزیولوژی بدن بیمار مورد معاینه دندانپزشک ارتودنسی تهران قرار می گیرد و هرکدام به نوبه خود در تصمیم گیری برای انتخاب نوع ارتودنسی تاثیرگذار هستند.

انواع ارتودنسی تهران از نظر جنس

انواع ارتودنسی دندان تهران ز نظر جنس، کیفیت، نوع درمان و دیگر عوامل، گوناگون اند و بسته به شرایط بیمار یکی از آنها را استفاده می کنند:

ارتودنسی نامرئی

یکی از پرطرفدارترین انواع ارتودنسی دندان تهران، ارتودنسی نامرئی است که به خصوص بزرگسالان به آن توجه دارند. این نوع ارتودنسی همانطور که از نامش پیداست، روی دندان ها دیده نمی شود و زیبایی بیشتری نسبت به دیگر ارتودنسی ها دارد. البته این ارتودنسی نامرئی برای همه افراد قابل اجرا نیست و اگر می خواهید این نوع را انجام دهید، باید با دندانپزشک ارتودنسی تهران مشورت کنید.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک به دندان ها و فک به طور ثابت متصل نمی شود و می توان آن را از دهان خارج کرد. این نوع ارتودنسی عمدتا برای بیماری های خفیف تجویز شده و برای هر دو فک و بالایی و پایینی قابل اجراست. ارتودنسی متحرک به صورت شفاف و از پلاستیک ساخته می شود و به همین دلیل برای هر فرد به صورت سفارشی ساخته می شود و به همین دلیل نیز گران تر از دیگر انواع ارتودنسی دندان تهران است. ارتودنسی متحرک، هنگام قرارگیری در دهان، به دندان ها و فک فشار وارد کرده و باعث مرتب شدن دندان ها می شود. این نوع ارتودنسی گاهی از ابتدای درمان و گاهی برای دوره های مختلف درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال یکی از زیرمجموعه های ارتودنسی نامرئی است که پشت دندان ها قرار می گیرد. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد این نوع ارتودنسی را بیشتر می پسندند.

ارتودنسی ثابت (سنتی یا خودبسته)

متداول ترین نوع ارتودنسی دندان تهران، ارتودنسی ثابت است. همان چیزی که به اصطلاح عوام به آن سیم کشی دندان گفته می شود. در این نوع ارتودنسی، براکت ها، بریس ها و سیم ها به صورت ثابت روی دندان چسبیده می شوند و تا آخر دوره درمان نیز در دهان می مانند. تمیز کردن دندان هایی که ارتودنسی ثابت شده اند دشوارهایی خاص خود را دارد. همچنین مشکل بودن غذاخوردن با آنها نیز از دیگر مشکلات ارتودنسی ثابت است. این نوع ارتودنسی به طور متوسط 2 سال زمان می برد.

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی در اصل همان ارتودنسی ثابت است که بریس های رنگی دارد. این نوع ارتودنسی به همین دلیل در بین نوجوانان طرفدارانی دارد. هرچند برخی افراد به خاطر جلب توجه این بریس های رنگی، آن را نمی پسندند. به عبارتی دیگر، انتخاب ارتودنسی رنگی بیشتر به شما بستگی دارد، نه روند درمان.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یکی دیگر روش های مدرن و جدید ارتودنسی دندان تهران است. در این نوع ارتودنسی به جای سیم، از کش های مخصوصی برای اتصال براکت ها استفاده می شود. همچنین براکت ها در این نوع ارتودنسی، قابلیت باز و بسته شدن کشویی دارند. همچنین به دلیل اینکه در ارتودنسی دیمون اطراف همه براکت ها از کش استفاده نمی شود، به راحتی قابل تمیز کردن هستند. این نوع ارتودنسی هرچند بسیار قابل انعطاف و دقیق است، اما برای همه قابل اجرا نیست و متخصص ارتودنسی در تهران باید اجرای آن را تشخیص دهد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی در اصل همان ارتودنسی ثابت است که در آن از براکت هایی شفاف و سرامیکی و به رنگ دندان استفاده می شود. این نوع از انواع مختلف ارتودنسی دندان تهران برای همه سنین مناسب نیست و به مراقبت های خاص خودش احتیاج دارد. به همین دلیل عمدتا برای کودکان استفاده نمی شود. ارتودنسی سرامیکی البته در طول زمان احتمال تغییر رنگ دارد و این مورد را باید در نظر بگیرید. همچنین امکان شکستن براکت های این ارتودنسی نسبت به دیگر انواع بیشتر است. در این نوع ارتودنسی می توان از سیم های فلزی نقره ای و سفید استفاده کرد.

ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی کوتاه مدت یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان تهران است که برخی افراد به خاطر زمان کمترش، آن را می پسندند. در این نوع ارتودنسی به خاطر زمان درمان کمتر، فشار بر روی دندان و فک بیشتر می شود و سرعت حرکت دندان ها بالاتر رفته و البته درد بیشتری هم دارد. ارتودنسی کوتاه مدت برای همه افراد مناسب نیست و عمدتا برای دندان هایی به کار برده می شود که مشکلات زیاد و حادی نداشته باشند. در نتیجه اگر فکر می کنید که این نوع ارتودنسی برایتان کاربرد دارد، با یک دکتر ارتودنسی در تهران مشورت کنید. حال با توجه به توضیحاتی که درباره انواع ارتودنسی دندان تهران داده شد، می توانید تا حدودی بفهمید که کدام نوع برای شما مناسب تر است. البته که تشخیص پزشک متخصص است که مشخص می کند دندان های شما کدام نوع ارتودنسی را احتیاج دارد. در نتیجه شما نباید روی نوع خاصی پافشاری کنید. چراکه اگر روند درمان ارتودنسی اشتباه پیش برود، نتایج بسیار بدی در پیش خواهد داشت و حتی منجر به از دست دادن دندان هایتان خواهد شد.

فواید ارتودنسی تهران چیست؟

اگر تا اینجا هنوز نسبت به درمان ارتودنسی شک دارید، بهتر است فواید و مزیت های آن را بدانید. ارتودنسی دندان تهران در وهله نخست باعث درمان و بهبود سلامت دندان و دهان و فک می شود و آنها را به حالت طبیعی در می آورد و ناهنجاری های دندان ها را برطرف می کند. ناهنجاری هایی که بیشتر اوقات باعث پوسیدگی دندان ها، خراب شدن لثه ها و حتی شکستن و خرد شدن دندان ها می شود. همچنین مشکلات فک های بالا و پایین را نیز رفع می کند و این یکی از مهم ترین فواید ارتودنسی دندان است. ارتودنسی دندان تهران علاوه بر همه این جنبه های سلامتی، باعث زیبایی دندان ها و فک و در نتیجه صورت می شود. به طوری که ارتودنسی را می توان با حدودی یک عمل زیبایی نیز دانست. هرچند در روند درمان و به خاطر وجود سیم ها و براکت ها کمی زیبا به نظر نرسد، اما در پایان درمان و با برداشتن تجهیزات ارتودنسی، تا آخر عمر دندان ها و صورت متناسب و زیبایی خواهید داشت. اما فواید ارتودنسی دندان تهران تنها به دهان و دندان ختم نمی شود و پزشکان اذعان دارند که این درمان، روی بهبود دستگاه گوارشی و عملکرد آن نیز تاثیر دارد. چراکه اگر دندان ها نامرتب و کجی داشته باشیم، غذا به خوبی جویده نشده و در نتیجه سیستم گوارش برای هضم آن دچار مشکل می شود. ارتودنسی همچنین باعث رفع مشکلات تنفسی شده و حتی خروپفی که از طریق دهان ایجاد می شود را برطرف می کند. در همین راستای فواید ارتودنسی دندان تهران برای بدن، توجه شما را بر تاثیر ارتودنسی بر بینی جلب می کنیم. چراکه با انجام ارتودنسی و صاف شدن دندان ها، فرم بینی نیز زیباتر شده و در نتیجه تناسب آنها در صورت بهتر می شود.

سن مناسب برای ارتودنسی در تهران

ارتودنسی دندان را تقریبا در هر سنی می توان انجام داد. اما متخصان ارتودنسی دندان تهران می گویند با دیدن نخستین علائم از جمله کجی یا نامرتب بودن دندان ها، برای ارتودنسی اقدام شود. به خصوص در سنین قبل از هفت سالگی و زمانی که دهان و دندان انسان منعطف تر عمل می کنند. هرچند شاید ارتودنسی در سنین پایین الزامی به نظر نرسد و بسیاری از پدر مادرها بگویند با بزرگ شدن فرزندشان کجی یا نامرتب بودن دندان ها درست می شود، اما متخصصان ارتودنسی دندان تهران بهترین سن ارتودنسی را بین 10 تا 14 سالگی می دانند. یعنی زمانی که دهان و دندان فرد در حال رشد بوده و می توان با دقت و راحتی بیشتری آنها را مرتب کرد. به هر حال اگر ارتودنسی به هر دلیلی در این سنین انجام نشود، می توان در سنین بزرگسالی نیز اقدام کرد و نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد. اما اگر کودکی دارید که علائم نیاز به ارتودنسی را در او مشاهده می کنید، بهتر است سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آیا خطر پوسیدگی دندان با ارتودنسی افزایش می یابد؟

به دلیل تجهیزاتی همچون سیم و براکت که در ارتودنسی دندان تهران مورد استفاده قرار می گیرد، برخی نگرانی دارند که ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان هایشان شود. اما در پاسخ باید گفت که این نگرانی بی مورد است و تجهیزات ارتودنسی از جنس استیل ضد زنگ هستند و هیچ خطری برای دندان ها و بدن ندارند و باعث پوسیدگی نمی شوند. اما یکی چیز می تواند در مدت زمان ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان ها شود و آن ها تجمع مواد غذایی بین سیم های و براکت هاست. برای همین هم در طول درمان ارتودنسی باید اصول بهداشتی دهان و دندان را رعایت کرد و همیشه به خصوص پس از خوردن چیزی، دندان ها و بین تجهیزات ارتودنسی را تمیز کرد.

مدت زمان درمان ارتودنسی تهران

یکی از چیزهایی که برای افراد درباره ارتودنسی دندان مهم است، مدت زمانی است که درمان کامل می شود. چراکه دیده ایم برخی افراد تا سالها سیم های ارتودنسی در دهانش باقی مانده است. حال در پاسخ به اینکه ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد، باید گفت که نصب آن چیزی بین 30 دقیقه تا سه ساعت، بسته به تجهیزات و پزشک معالج، زمان می برد. اما مدت زمان درمان کامل ارتودنسی دندان تهران به عواملی مختلفی بستگی دارد. عواملی همچون میزان فاصله ای که دندان ها باید پر کنند، میزان اصلاح و مرتب سازی آنها، سلامت دندان ها، سلامت فک و لثه ها، استخوان بندی دهان بیمار، سن بیمار، تجهیزات مورد استفاده نوع ارتودنسی و همچنین همکاری و پیروی بیمار از دستورات پزشک، در مدت زمان بهبود درمان ارتودنسی تاثیرگذار هستند. اما به طور کلی و معمول، ارتودنسی دندان تهران چیزی بین 1 تا 4 سال زمان می برد. همچنین بریس ها هر 4 تا 10 هفته توسط متخصص ارتودنسی در تهران تغییر می کنند. در نتیجه از همان ابتدا باید خودتان را برای حداقل یکسال آماده کنید و از این مدت زمان ترسی نداشته باشید.

درد حاصل از ارتودنسی تهران چگونه است؟

یکی دیگر از نگرانی های افراد در مواجه با ارتودنسی دندان، درد حال از آن است. به خصوص این باور وجود دارد که سیم ها و براکت های ارتودنسی دندان تهران در طول مدت درمان مزاحم هستند و باعث درد می شوند. اما این باور غلط است. درد حاصل از ارتودنسی دندان تنها مربوط به مراحل اولیه و نصب تجهیزات آن است و نهایتا تا یک هفته دوام دارد. این دردها شبیه همان دردهای معمول دندان پزشکی و به خاطر زخم هایی است که روی لثه و در دهان ایجاد می شود و تجهیزات ارتودنسی در طول مدت درمان دردی ایجاد نمی کنند. اما باز هم ممکن برای برخی افراد به علت کشیده شدن دندان توسط سیم های ارتودنسی یا محکم شدن براکت ها، دردهایی ایجاد شود که موقتی هستند و می توانند با مصرف مسکن ها، این دردها را کاهش دهند. همچنین استفاده از کمپرس یخ یا شستن دهان با آب گرم و شور نیز می تواند به کاهش درد کمک کند. در هر صورت اگر درد دندان ها شدید شد یا زمان زیادی طول کشید، حتما با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

کشیدن دندان های عقل قبل از درمان ارتودنسی تهران

کشیدن دندان های عقل قبل از درمان ارتودنسی دندان تهران یکی از چیزهایی است که باید پزشک آن را تشخیص دهد. چراکه برخی افراد تصور می کنند دندان های عقل باعث بهم ریختگی دیگر دندان ها شده و بهتر است آنها را بکشند. اما این کار برای همه افراد ضرورتی ندارد و می توانند با وجود دندان های عقل، ارتودنسی را انجام دهند. ولی برخی اوقات به خاطر شرایطی همچون زیاد بودن دندان ها، فضای ناکافی برای دندان ها و بهم فشردگی آنها، پزشک تشخیص می دهد که بهتر است دندان های عقل کشیده شوند. همچنین اگر دندان عقل به صورت نیمه در دهان رشد کرده باشد، برای کاهش التهاب لثه ها، پزشکان قبل از ارتودنسی، آن دندان عقل را می کشند.

متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ به چه معناست

به طورکلی فلوشیپ به دوره آموزشی گفته می شود که پزشکان در زمینه های تخصی می گذرانند. این دوره ها به نوعی تکمیل تخصصی است که پزشک در دانشگاه آموخته است. فلوشیپ ها در هر زمینه ای، صرفا به مباحث تخصی تر در همان زمینه پرداخته و تقریبا حدود 18 ماه طول می کشند. همچنین باید گفت که دوره فلوشیپ به عنوان تخصص محسوب نمی شود. به عبارتی دیگر، تخصص های پزشکی در دانشگاه ها تکمیل می شوند و فلوشیپ به عنوان دوره ای برای به روز شدن و ارتقاء دانش متخصص کاربرد دارد. فلوشیپ های دندانپزشکی شامل فلوشیپ پروتز فک و صورت، فلوشیپ اتوجراحی، فلوشیپ میکروجراجی، فلوشیپ ایمپلنت و … می شود. حال پزشک ارتودنسی دندان به همه موارد و تخصص ها برای این عمل وارد است. اما متخصصی که دارای فلوشیپ است، یک دوره تخصصی تر را گذرانده و توانایی کافی برای جراحی فک و صورت را نیز دارد. به عبارتی دیگر، متخصصی که فلوشیپ جراحی دارد، نسبت به دیگر پزشکان ارتودنسی، دارای علم و توانایی بیشتری است و می توان اطمینان بیشتری به او داشت.

ضرورت انتخاب متخصص ارتودنسی در تهران با تجربه

انتخاب درست یک دکتر ارتودنسی در تهران یا دندانپزشک ارتودنسی تهران یکی از نکات مهم و ضروری برای شروع درمان ارتودنسی است. این انتخاب به اندازه ای مهم است که حتی اگر برای آن چند هفته نیز وقت بگذارید، ازشش را دارد. چراکه دندان و دهان شما بخش مهمی از صورت و زیبایی تان است و اگر به خوبی درمان نشوند، عواقب برگشت ناپذیری خواهند داشت. در نتیجه برای انتخاب متخصص ارتودنسی باید دقت کنید و فاکتورهایی همچون میزان تجربه متخصص، میزان تخصص و تحصیلات، شخصیت و اخلاق، رها نکردن بیمار پس از ارتودنسی و همچنین نظرات دیگر بیماران راجع به او را در نظر بگیرید.

بهترین مرکز ارتودنسی تهران، پرستیژ کلینیک

پرستیژ کلینیک، ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات ارتودنسی دندان تهران ، با داشتن پزشکان های برتر و باتجربه، می تواند لذت یک درمان ارتودنسی با کیفیت را برای شما فراهم کند. این مرکز دندانپزشکی و ارتودنسی تهران، با استفاده از مرغوب ترین و مدرن ترین تجهیزات، سلامت و زیبایی دهان و دندان شما را تضمین می کند. پزشکان پرستیژ کلینیک در محیطی حرفه ای، تخصصی ترین مشاوره ها قبل از درمان را نیز انجام می دهند تا شما با خیالی آسوده و با آگاهی از همه جوانب بیماری، درمان خود را آغاز کنید.

متخصص ارتودنسی در تهران دندانپزشک ارتودنسی تهران ارتودنسی تهرانپارس ارتودنسی تهران ارتودنسی خوب در تهران دکتر ارتودنسی در تهران ارتودنسی غرب تهران متخصص ارتودنسی دندان تهران ارتودنسی دندان تهرانپارس ارتودنسی دندان قسطی تهران ارتودنسی دندان در تهران دندانپزشک متخصص ارتودنسی در تهران دندانپزشک ارتودنسی غرب تهران دندانپزشک متخصص ارتودنسی تهران دندانپزشکی ارتودنسی تهران دندانپزشکی ارتودنسی تهرانپارس مرکز ارتودنسی جنوب تهران دکتر ارتودنسی در تهرانپارس مرکز ارتودنسی در شرق تهران ارتودنسی دندانپزشکی در تهران

کامپوزیت دندان تهران – لمینیت دندان تهران – ایمپلنت دندان تهران – اورتودنسی دندان تهران در بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران