برگشت
دانستنی ها

حقایقی در مورد مسواک زدن

حقایقی در مورد مسواک زدن

حداقل 2 بار مسواک زدن در طول روز روشی مطمئن برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. اما با این حال، برخی مواقع مسواک زدن دندانها می‌تواند بیشتر از فوایدی که دارد ضررداشته باشد. یکی از این موارد، زمانی است که دندان‌ها با فشار زیاد مسواک می‌شوند. این موارد می‌توانند منجربه انواع مختلف مشکلات دندانی شوند.موارد دیگری نیز وجود دارند که اگر در نظر گرفته نشوند نه تنها تأثیر مثبت مسواک زدن را از بین می برند بلکه به سلامتی دهان و دندان آسیب می‌رسانند نظیر انتخاب زمان نادرست برای مسواک زدن یا استفاده از مسواک نامناسب.
حقایقی در مورد مسواک زدن
متن کامل :

آيا مسواک بيمارمان مي کند؟


پاسخ اين سوال منفي است، چون صرف نظر از تعداد باکتري هايي که در دهان ما زندگي مي کنند، يا از طريق مسواک وارد دهان شده اند، سيستم دفاعي بدن معمولا اجازه نمي دهد که تنها از طريق مسواک دچار عفونت شويم.
خوشبختانه بدن انسان غالبا در مقابل باکتري ها از خود دفاع مي کند. بنابراين دليلي وجود ندارد که قرار دادن مسواک در دستشويي يا در جامسواکي بتواند به بدن ما آسيب برساند.  با اين حال لازم است بعضي نکات بهداشتي را رعايت کنيم، مثلا مسواک را در فاصله کم با توالت قرار ندهيم. 


مسواک را در دستشويي قرار ندهيد

اکثر آپارتمان ها دستشويي هاي کوچک دارند، به طوري که توالت به سينک نزديک است و ميکروب ها مي توانند به راحتي به مسواک نزديک شوند. پس همان طور که هرگز بشقاب ها و ليوان ها را در نزديکي توالت قرار نمي دهيم، لازم است از قرار دادن مسواک در اين مکان نيز خودداري کنيم.جامسواکي

جامسواکي ها را معمولا در نزديکي توالت قرار مي دهيم. بنابراين احتمال آلودگي آنها به باکتري ها زياد است. ضمنا اکثرا هنگام شستن و نظافت ساير قسمت هاي دستشويي به آنها توجهي نمي شود. جالب است بدانيد که محل قرار گرفتن جامسواکي سومين قسمت آلوده ي خانه است. 


نکاتي براي نگهداري از مسواک

1.مسواک را از دستشويي خارج کنيد.
2.مرتب مسواکتان را بشوييد. پس از هر بار استفاده آن را کاملا آب بکشيد.
3. مسواک را خشک نگه داريد چون باکتري ها در مکان هاي مرطوب بيشتر رشد مي کنند.  
4. از کاور مسواک استفاده نکنيد. کاورها مکاني بسته و مرطوب به وجود مي آورند که به رشد باکتري ها کمک مي کند.
5. مسواک را به صورت عمودي در جامسواکي قرار دهيد و از قرار دادن آن به صورت افقي خودداري کنيد.
6. هرگز و تحت هيچ شرايطي از مسواک ديگران استفاده نکنيد.
7. مسواکتان را در کنار مسواک ديگران قرار ندهيد.آيا استفاده از ضدعفوني کننده ها موثر است؟


محصولات ضدعفوني کننده ادعا مي کنند که مي توانند باکتري ها را از بين ببرند. بعضي از اين محصولات از طريق گرما، اشعه فرابنفش و اسپري هاي ضدباکتري ميکروب ها را مي کشند. مسلما بعضي از اين محصولات در از بين بردن باکتري ها موثر هستند، ولي نه همه آنها. اگر مي خواهيد از مواد ضدعفوني کننده مسواک استفاده کنيد، از استاندارد بودن آن اطمينان حاصل کنيد. 


عمر يک مسواک چقدر است؟

بهترين راه براي محدود کردن تعداد باکتري هاي مسواک اين است که آن را هر 3 تا 4 ماه عوض کنيم. اگر بيمار هستيد، يا سيستم ايمني بدنتان ضعيف است بهتر است حتي زودتر مسواکتان را عوض کنيد. اگر از مسواک برقي استفاده مي کنيد، سر آن را هر 3 تا 4 ماه تعويض کنيد.


هميشه مسواک بزنيد

هر زمان تنبلي و وسوسه مسواک نزدن به سراغتان آمد،  به خود يادآوري کنيد که چقدر ميکروب در دهانتان وجود دارند و اين ميکروب ها مي توانند با بدن شما چه کنند.
اين باکتري ها هستند که باعث بيماري هاي لثه، پوسيدگي دندان، و بوي بد دهان مي شوند. حتما تا آنجا که مي توانيد از مسواک و نخ دندان استفاده کنيد تا بعضي از اين باکتري ها را از بين ببريد. استفاده از محلول دهان شويه قبل از مسواک زدن هم مي تواند در حفظ بهداشت دهان و دندان موثر باشد.

بستن
تومان