برگشت
دانستنی ها

بیماری سوزش دهان BMS

بیماری سوزش دهان BMS

سندرم سوزش دهان یا سندرم دهان سوزان یا BMS ، یک اصطلاح پزشکی برای بیان سوزش مداوم و یا عودکننده دهان، بدون علت واضحی است. این سوزش می تواند در ناحیه زبان، لثه ها، لب ها، داخل گونه ها، سقف دهان و نواحی گسترده ای از کل دهان دیده شود. سندرم سوزش دهان سبب می‌شود که فرد مبتلا، سوزش دردناکی شبیه به سوزش ناشی از یک واکنش آلرژیک یا واکنش رفلاکس اسید را تجربه کند. با این وجود، این سوزش حتی در زمانی که برخی از درمان‌ها را امتحان می‌کنید هم رخ می‌دهد. علاوه بر این، اگر شما از سندرم سوزش دهان رنج می‌برید، فعالیت‌های روزانه مانند صحبت کردن و خوردن نیز کاملا برای‌تان عذاب‌آور خواهند بود.
بیماری سوزش دهان BMS
متن کامل :

سوزش دهان: بیمار احساس سوختگی و سوزش دهان و زبان و لب و گلو و لثه را دارد.

علایم:

1- خشکی دهان

2- مزه تند و تلخ

3- احساس سوزش

دلایل ایجاد بیماری : دلیل دقیقی برای آن مشخص نیست اما برخی شرایط تاثیر گذار شامل:یایسگی، دیابت، فقر آهن، کمبود ویتامین های گروه ب، رادیو درمانی و شیمی درمانی

درمان:

1- نوشیدن زیاد مایعات

2- عدم استعمال دخانیات و الکل

3- اجتناب از خوردن غذاهای تند و گرم  و حاوی دارچین و نعناع

4- استفاده از خمیر دندان های ملایم و بدون طعم

5- دوری از استرس

دندان پزشک متخصص برای سوزش دهان چه میکند؟

دندانپزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و معاینه دهان خواهد پرداخت و سوالاتی را درباره علائم بیماری، عادات رفتاری دهان و چگونگی مراقبت از دهان و دندان از بیمار جویا می‌شود. علاوه‌ بر این، احتمال دارد یک چکاپ کامل به منظور یافتن نشانه‌ای از بیماری‌های مربوطه از بیمار گرفته شود. به عنوان بخشی از فرآیند تشخیص بیماری برخی آزمایشات برای بیمار تجویز می‌شود:

1-  شمارش کامل سلول‌های خونی:

طی این آزمایش حجم معینی از خون از بدن بیمار خارج می‌شود و تعدادی از سلول‌های خون شمارش می‌شوند. در این آزمایش مقدار هموگلوبین، درصد خونی که حاوی گلبول‌های قرمز خون است (خون‌سنجی)، تعداد و انواع گلبول‌های سفید خون و تعداد پلاکت‌ها بررسی خواهد شد. آزمایش خون می‌تواند انواع گوناگون بیماری‌ها، از جمله عفونت و کم‌خونی در اثر کمبود مواد مغذی را تشخیص دهد.

2- سایر آزمایشات خون:

از آنجایی‌ که کمبود مواد مغذی یکی از دلایل سندرم دهان سوزان محسوب می‌شود، احتمالا پزشک نمونه‌های خون بیمار را جهت بررسی میزان آهن، روی، اسید فولیک (ویتامین ب 9)، تیامین (ویتامین ب 1)، ریبوفلاوین (ویتامین ب 2)، پیریدوکسین (ویتامین ذ 6) و کوبالامین (ویتامین ب 12) موجود در خون جمع آوری خواهد کرد. ممکن است میزان قندخون بیمار هم مورد بررسی قرار گیرد، زیرا دیابت هم یکی از دلایل سوزش دهان است.

3- آزمایش تشخیص آلرژی:

شاید به منظور تشخیص حساسیت به مواد غذایی خاص، مواد افزودنی یا حتی مواد به کار رفته در دندان مصنوعی از بیمار آزمایش حساسیت به آلرژی گرفته شود.

4- آزمایش بیوپسی از دهان:

در صورتی‌ که پزشک احتمال وجود برفک دهان را بدهد، جهت تشخیص قطعی بخشی از بافت دهان را خارج کرده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌دهد.

بستن
تومان